9 Axes

Miejsce wolnych rozmów na dowolne tematy niedotyczące spraw organizacji.

Re: 9 Axes

Postautor: Aven dodano: 06 gru 2019, 21:06

Obrazek
Awatar użytkownika
Aven
Były członek

Postautor: Kazdan dodano: 07 gru 2019, 14:37

Co roku co Święta o Was sobie przypominam, sam nie wiem czemu tak ;)

Obrazek
Kazdan

Postautor: Brealin Ub dodano: 09 gru 2019, 14:28

Kazdan pisze:
Co roku co Święta o Was sobie przypominam, sam nie wiem czemu tak ;)

Pewnie masz nadzieję na prawdziwe białe święta :).
Awatar użytkownika
Brealin Ub
Były członek

Postautor: Lord THON dodano: 10 gru 2019, 22:17

THON

Obrazek
THONTHONTHON
Awatar użytkownika
Lord THON

Nick gracza: Thon

Postautor: Favu dodano: 30 sty 2020, 17:06

Uwielbiam te wszystkie quizy.

Obrazek
Favu

Postautor: Besha'laet'aune dodano: 06 kwie 2020, 12:56

Obrazek
Awatar użytkownika
Besha'laet'aune
Adept

Postautor: Bart dodano: 20 kwie 2020, 15:41

Myślałem, że już wrzucałem.

Obrazek
Awatar użytkownika
Bart
Mistrz Jedi

Postautor: Richter dodano: 24 kwie 2020, 0:24

Obrazek
Richter

Postautor: Hoss dodano: 07 cze 2020, 17:32

Nie pchałbym się w temat, ale dostałem zaproszenie ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
Hoss

Postautor: Hoss dodano: 12 lip 2020, 22:30

Przez ostatnie wybory pod wpływem wielu spraw zmieniłem wiele poglądów i zamieszczam nowy post, ponieważ bawi mnie, jaka ogromna różnica w poglądach zaszła po jednym miesiącu.

Obrazek
Awatar użytkownika
Hoss

Postautor: Alain Xeren dodano: 14 lip 2020, 14:59

Obrazek
Awatar użytkownika
Alain Xeren
Były członek

Postautor: i_like_swords dodano: 14 lip 2020, 15:53

Obrazek

Federal vs. Unitary - this part is pretty problematic for me. In general, I believe countries should be united like hell and too much regional independence really sucks. Federal countries in existence already are justified in their federalization, since they're mostly really very separate people, separate culture and separate land unified under one global banner to dominate other countries together with coop, like USA, Germany, Russia, but for most of the others federalization sucks and countries should try to unify as much as they can. I dislike regions governing themselves, but I think smaller parts (cities, counties) should be allowed to govern their finances purely on their own and be independent in terms of day-to-day administration.

Democracy vs. Authoritarian - kek at this one, since I greatly hate on any kind of authoritarian government, but I also hate pure democracy, even though any bad kind of democracy is still better than any good kind of authoritarian goberment (at least in the long run, even if singular authoritarian government provides good results for a while). I'm one of those that think welfare users shouldn't get voting rights, and voting itself should be complicated with detailed instructions so that those too dumb to follow FAQ would throw in dead votes.

Isolationist vs. Globalist - poor countries need global effort and cooperation to aid their economy like Poland, larger ones should get more focused on themselves for their own good while maintaning good trade. Generally being extreme on either of these ends is retarded for me as well. Total isolation kills your economy, not putting your country first too.

Militarist vs. Pacifist - fuck wars but power is needed.

Security vs. Freedom - selfexplanatory.

Equality vs. Markets - pure capitalism brings you USA and their XXI century slavery, capitalism is the way, but without regulations it's USA or shitcountries in South America, you need some welfare for basic survival, if it's not there people will do Red Revolution again, but welfare should just provide survival. Free education, universal healthcare.

Secular vs. Religious - don't care for religion at all, but government should be as detached from it as possible, and even theists should understand legal administration shouldn't have anything to do with religion, spiritual matters aren't at all connected to the government and politics, politics should be about law, economy and order, churches have no place in this thing. Government shouldn't be aiding churches and shouldn't acknowledge any single religion. Officials may follow whatever religion they want, but their ideas and laws should be explained by pure social logic on their own, you can't use "religion says" as a logical argument, proper constructs are independent and explain themselves on their own, it's like using "it's tradition" as reasoning (and I say that as quite a conservative myself) - it's just logical braindeath.
e: oh and while I don't really care for religion, Sunni version of islam is fucking garbage calling for slavery and treating people like garbage, and Catholic Church is literally a crime syndicate and should be mowed down like Yakuza headquarters

Progress vs. Tradition - well I love traditional values and I think they're not actually set and unmoving like many conservatives think, but are a result of slow, gradual evolving through centuries, and are a source of collective moral values in the community and should be maintained. Government still shouldn't use "it's tradition" as any kind of reason for anything like outlined above, but instead acknowledge specific values and their logic and should just be representative of community's way without going into ideological disputes. Personally I think lots of tradition should be valued on personal level (and that boosted my score). Still I'm also all in for personal freedoms and obviously any kind of discrimination sucks. People can oppose any traditional values as much as they want and that shouldn't come to play when impartial government matters come into play.

Assimilationist vs. Multiculturalist - all in for good workers coming to the country with huge filtration. Multiculturalism absolutely sucks and creates shit in countries. People feel good in the same cultural circle and clashing with others provide shit, that's it.
i_like_swords

Postautor: Siad Avidhal dodano: 14 lip 2020, 16:34

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Siad Avidhal
Rycerz Jedi

Nick gracza: Vinax

Postautor: Nana dodano: 14 lip 2020, 16:45

Obrazek

mlask
Ukryte:
Awatar użytkownika
Nana

Postautor: Igin dodano: 28 lip 2020, 17:17

Z ciekawości wrzucę tutaj też swoje, zawsze jest to jakaś okazja, aby trochę się "poznać" :p Większość wyników mnie nie zaskakuje, może poza Equality-Markets, ponieważ jestem typowym wyznawcą kapitalizmu, ale mocno kontrolowanego i z mądrym prawem, no i może Progress-Tradition, bo jestem raczej umiarkowanym konserwą, a wynik zawyża to, że uważam, że jeśli można coś zrobić dla innych bez straty, to czemu nie (więc takie związki partnerskie może mi się nie podobają, ale nic mi do tego, a stworzyć je nikomu krzywdy nie robi).

Obrazek

Zaskoczyło mnie też, jaki zbiorowo gigantyczny Secular tutaj wychodzi. Wszystko inne takie typowo średnie, jak zawsze, jak zebrać dość dużą i zróżnicowaną grupę, ale tutaj totalna zgodność. Ciekawe. :P Skąd właściwie tak zbiorowo to widzicie, jest jakiś popularny wspólny pogląd, czy tak tylko wyszło? Chyba jesteście najbardziej jednolicie pro-świecką grupą poza tematycznymi tego typu, jaką gdziekolwiek widziałem, to aż dziwne. Zaciekawiło mnie, skąd taka niespotykana zgodność na tym polu przy standardowej mieszaninie poglądów ze wszystkich skrajności na innych osiach. :D
Awatar użytkownika
Igin

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kantyna